Magyarországon az elmúlt években is jelentős, a gyermekvédelem egész rendszerét érintő ügyek kerültek a figyelem középpontjába. Súlyos gyermekbántalmazási esetek, a gyermekjóléti alap-és szakellátás hiányosságai, a gyermekszegénység aggasztó jelenléte, a szegregáció és más diszkriminációs jelenségek, valamint a gyermekvédelem nevében végrehajtott alkotmányozás mind komoly problémákra világítottak rá. Holott jól tudjuk, hogy a gyermekek jóléte és jólléte elengedhetetlen ahhoz, hogy boldog gyermekkoruk legyen és sikeres felnőtté válhassanak. De milyen jövő vár rájuk? És mit tehetünk most azért, hogy a jövő még jobb legyen?
A Gyermekjogi Civil Koalíció – amely Magyarország legnagyobb gyermekvédelmi és gyermekjogi szervezeteit, valamint szakértőit fogja össze – 2015-ös megalakulása óta az UNICEF Magyarország támogatásával azon dolgozik, hogy a gyermekjogok kérdéseiről érdemi szakmai párbeszéd alakuljon ki. A Koalíció minden évben konferenciát szervez, és elkötelezetten azon munkálkodik, hogy olyan, gyermekjogi szempontból kiemelten fontos ügyek is napirenden maradjanak, amelyek a közbeszédben kevesebb figyelmet kapnak.
A 10 éves fennállását ünneplő Koalíció idei gyermekjogi konferenciáját az ELTE Társadalomtudományi Kar Politikai és Nemzetközi Tanulmányok Intézetének, valamint a Szociális Munka Tanszékének együttműködésével rendezi meg. A poszterbemutatóra elsősorban (de nem kizárólagosan) olyan mesterszakos vagy PhD hallgatók jelentkezését várjuk, akik a gyermekvédelem aktuális kihívásain túl a gyermekjogok jövőjéhez kapcsolódó kérdésekkel foglalkoznak.
Kiemelten fontosnak tartjuk a konferencián olyan témák körüljárását, mint például:
- Milyen egy jól működő gyermekvédelmi rendszer?
- Integrált gyermekvédelmi rendszerek kialakítása és megerősítése
- Az iskola, mint biztonságos tér – jógyakorlatok és kihívások
- Hogyan számolható fel a gyermekszegénység?
- Melyek az igazán hatékony eszközök a gyermekekkel szembeni diszkrimináció megelőzésére?
- Hogyan lehet képviselni a gyermekek alapjogait és a jövő generációit?
- Milyen jógyakorlatok, programok léteznek a gyermekek mentális egészségének megőrzésére?
- A gyermekrészvétel modelljei hol és hogyan működnek jól, hatékonyan?
- Melyek az inkluzív oktatás kihívásai Magyarországon?
- Mitől lesz gyermekközpontú az örökbefogadás?
- Mesterséges intelligencia, online biztonság és gyermekjogok
- A gyermekbarát igazságszolgáltatás kihívásai
A konferencia nyelve magyar, ugyanakkor angol nyelvű szekciót is szervezünk, így angol nyelvű absztraktokat is örömmel fogadunk.
Az előadás tartására vagy poszter bemutatására irányuló jelentkezéshez legfeljebb 300 szavas absztrakt benyújtása szükséges. A poszter bemutatására jelentkező vállalja a poszter vizuális megtervezését. A poszterek ajánlott mérete: A3 (42 cm x 30 cm), melynek nyomtatását az egyetem biztosítja. A jelentkezéshez kérjük csatolni a rövid szakmai önéletrajzot.
Beküldési határidő: 2025. szeptember 30.
A beérkezett absztraktok elbírálásának eredményéről 2025. október 10-ig értesítjük a jelentkezőket.
További információ: gyermekjogicivilkoalicio@gmail.com
Regisztráció: https://forms.gle/b5mPbQRSoGWXET4SA
Facebook esemény: https://fb.me/e/cCrDXO2rq