A gyerekeknél jobban senki nem tudja, milyen ma gyereknek lenni Magyarországon, ezért az aktív részvételük nélkül nem alkothatunk teljes képet a gyermekjogok helyzetéről. A Gyermekjogi egyezményről szóló jelentéstétel kiemelt fontosságú szempontja a gyerekrészvétel és a gyerekek véleményének megjelenítése. Ennek érdekében egyszerű és hatékony lehetőséget nyújt a gyerekeknek, hogy hangot adjanak véleményüknek, és részt vegyenek az őket érintő országos szintű döntésekben.
Magyarországon 2019-ben először készült önálló, független jelentés arról, mit gondolnak a gyerekek saját helyzetükről, jogaik teljesüléséről. Ez a kezdeményezés folytatódik most, amikor a gyerekek újra beszámolhatnak helyzetükről az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának.
A Te hogy látod? 2024-es kampányát a Gyermekjogi Civil Koalíció Gyermekrészvétel munkacsoport tagjai koordinálják. A végső jelentés egy kérdőíves adatfelvétel és több fókuszcsoportos beszélgetés eredményeiből áll majd össze. A szervezetek az erőforrásaiknak és kompetenciáiknak megfelelően vállalnak részt a különböző feladatokban, ezáltal biztosítva, hogy a gyerekek véleménye a leghatékonyabb módon juthasson el az ENSZ Gyermekjogi Bizottságához.
A Kampány megvalósításában a gyerekek is jelentős szerepet vállalnak. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Kiskorú Kollégái, a Kék Vonal Ifjúsági Tanácsadó Testületének (KVITT) tagjai és a UNICEF Fiatal Nagykövetei aktívan részt vesznek a feladatok megvalósításában. Többek között részesei voltak a kérdőív kialakításának, interjúkat, videós anyagokat készítenek saját benyomásaikról.
Felkészít a suli a jövőre? Van elég szabadidőd? Mit gondolsz a jövődről?
Ha nem múltál még el 18 éves, mondd el milyen ma gyereknek lenni Magyarországon!
Kitöltött kérdőív 2020-ban
Résztvevő a fókuszcsoportokban
Felnőtteknek
A 2024-es kutatás jelenleg is tart, ezért a weboldalon az adatok folyamatosan frissülnek és bővülnek.